31 خرداد 1403مارانتا - Maranta

1.25 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 1.25 (2 رای)

سالهای متمادی مارانتا برای نگهداری در آپارتمان مناسب نمی دانستند ولی اکنون به خوبی با محیط سازگار شده است

خانواده آن "مارانتاسه" و بومی آفریقا ست،برگها منقوش و گرد است، رگبرگ اصلی به رنگ روشن در آمده و هاله ای رنگین بخش مرکزی را از سایر قسمتها متمایز می سازد، رگبرگها کاملا نمایان و منظره دلفریبی به برگ میدهند، گیاهی مناسب برای کاشت گروهی است و مقایسه جالبی در رنگ بو جود می آورد، در سبد آویزان رواج فراوان دارد.

فارسی اصیل:ندارد

فارسی رایج:مارانتا(بر گرفته از نام Maranta گیاه شناس)

نام انگلیسی: Prayer plant  نام علمی: Maranta leuconeura

نیازها

نور: نور غیر مستقیم بهترین شرایط نوری برای این گیاه زیبا است،در تابستان سایه را ترجیح میدهد وی در زمستان تمایل به زندگی در نور بیشتری دارد،از اشعه مستقیم آفتاب بخصوص در ظهر تابستان و از پشت شیشه بیزار است.

دما: در صورتی که اجازه دهید بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود تا درجه حرارت 10 درجه سانتی گراد مقاومت می نماید ولی بهترین در جه حرارت حدود 16 در جه سانتی گراد، در درجات نزدیک به 30 درجه احتیاج به غبار پاشی دارد.

آبیاری: در هر حال خاک را مرطوب نگه دارید به جز هنگامی که درجه حرارت پایین تر از 10 درجه است. آبیاری 2-3 بار در هفته در تابستان و یک بار در زمستان و هر 10 روز یکبار در درجات نزدیک به 10 درجه سانتی گراد آبیاری پیشنهادی این گیاه دوست داشتنی است.

رطوبت: غبار پاشی روزانه در تابستان و هفتگی در زمستان جهت تامین رطوبت پیشنهاد میگردد، کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر در یک گلدان روش جالب در تامین نیاز رطوبتی است ، افزودن آب به زیر گلدان همراه با سنگ ریزه یکی دیگر از راههای تهیه رطوبت پایدار است.

تغذیه: تغذیه با کودهای مایع و یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور و هر دو هفته یکبار با نصف میزان پیشنهادی از طرف فروشنده یا سازنده در رشد گیاه تاثیر مثبت دارد.

خاک مناسب: خاک باید کاملا سبک باشد، کمپوست بهترین خاک برای این گیاه است.

نگهداري و تكثير:

تعویض گلدان: با شروع رشد در بهار گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض نمایید، مواظب باشید خاک را زیاده از اندازه فشار ندهید و آن را متراکم ننمایید، در کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر به تعویض خاک سطحی با خاک نو و غنی اکتفا نمایید.

تمیز نمودن برگها: غبار پاشی برگهای گیاه را تمیز مینماید، در صورت نیاز از پارچه و اسفنج مرطوب نیز میتوانید استفاده نمایید، از مواد براق کننده به هیچ عنوان استفاده نفرمایید.

 تکثیر: با تقسیم ساقه های زیر زمینی در بهار میتوان مارانتا را افزایش داد.

نگهداری گیاهان گروه مارانتا مشکل تر از گیاهان کم توقع تر و معمولی خشن است، با نگهداری صحیح آن سلیقه خود را به دیگران یاد آوری نمایید.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 5 حرف باشد
نظر شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
  • هیچ نظری یافت نشد

برترین وبلاگ ها

malihejoon773
نام وبلاگ: malihejoon773
باران67
نام وبلاگ: باران67
✿ نیلوفرانه ✿
نام وبلاگ: ✿ نیلوفرانه ✿
kurosh1
نام وبلاگ: kurosh1

لینکهای ویژه