05 تیر 1403رفتار با کودکان بد غذا

0.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.50 (1 رای)

kidsبرای کودکان در سنین پیش دبستانی و خردسالی کاملا طبیعی است که نسبت به بعضی غذاها با رنگ ،ترکیب یا مزه خاص، مشکل داشته باشد و یا غذاهایی را که قبلا دوست داشته یا با میل و رغبت زیاد میخورده دیگر نپذیرد.گاهی کودکان اصرار دارند در هر وعده غذایشان فقط از تعدادی ماده خوراکی محدود استفاده کنند و نسبت به بقیه غذاها واکنش منفی داشته باشند. این در واقع ترس از پذیرش  مواد خوراکی جدید است.

 نانسی هودسون متخصص تغذیه دانشگاه برکلی کالیفرنیا،بیان می دارد که اجتناب از قبول غذاهای جدید در کودکان امری کاملاً طبیعی و غریزی است. همانگونه که اجداد ما چیزهای جدید را نمی خوردند چون از بی خطر یا مفید بودن آن بیخبر بوده اند. مدتی طول می کشد که کودک با تجربه خود بفهمد کدام غذا خوب و کدام بد است.ترس از غذاها و مواد جدید تا 4 یا گاهی 5 سالگی کودک برطرف میشود اما برای برخی کودکان تا بزرگسالی ادامه میابد.

سخت گیری کودکان در مورد غذا خوردن گاهی مربوط به بیان غیر مستقیم افکارش می شود. احتمال دارد که کودک می خواهد بگوید من استقلال دارم و شما نمی توانید مرا وادار به خوردن چیزی کنید. علت دیگری که برای بهانه گیریهای غذایی کودک مطرح کرده اند این است که چون در سنین خردسالی کودکان نمی توانند مدت طولانی بنشینند و تحرک و جنب و جوش نداشته باشند ساعات طولانی غذا خوردن برای آنان کسالت آور و گاه غیر قابل تحمل خواهد بود. شما با آرام ساختن محیط اطراف و رعایت دورکردن هرگونه عامل پرت کننده حواس کودک مثل تلویزیون،اسباب بازی و همچنین حیوانات خانگی ،نقش موثری در بهتر قبول کردن و پذیرش بهینه غذا در ساعات سرو غذای کودک خواهید داشت.

kids

چگونه غذاهای جدید را به کودک سخت گیر خود معرفی کنیم؟

کودک شما بطور فطری و غریزی میفهمد که چه غذایی و همینطور چقدر غذا  لازم دارد.این یک سیستم درونی و خودکار است و لازم نیست شما نگران این موضوع باشید. این کودک است که انتخاب میکند کی و چه مقدار و نیز از چه چیزی میخورد. بهترین کار شما برای رشد بهینه کودک تان این است که اول گزینه های سالم و مغذی در زمان خوردن غذا  فراهم کنید و ثانیاً از بهترین تحریک کننده های اشتها مثل تزیین زیبا و یا تنوع استفاده کنید.

- به کودک خود غذاهای متفاوت و متعدد پیشنهاد کنید اما صبور باشید چون ممکن است یک غذای جدید را چند بار ارائه یا پیشنهاد دهید اما کودک امتناع کند.ظرف آن غذا را روی میز قرار دهید ،وقتی شما و اعضای خانواده با رغبت از آن بخورند و اصراری در میان نباشد بالاخره کودک آن غذا را امتحان خواهد کرد.

-  وعده های غذایی کودک از لحاظ حجمی کوچک هستند و حدودا نصف حجم غذای یک فرد بزرگسال است پس لزومی به اصرار در خوردن بیشتر وجود ندارد.برای مثال اندازه مناسب ماست نصف فنجان،گوشت 60 گرم،سبزیجات 4 قاشق و نان به اندازه کف دست کودک.

- به کودک خود گزینه های فراوان ندهید.مثلا بجای گفتن اینکه:شام چه میخوری؟چند نوع ماده غذایی آماده کنید و بچینید و از او بپرسید از کدام یک برایت در ظرف غذایت بگذارم؟بالاخره اگر کودک گرسنه باشد یکی را انتخاب خواهد کرد.

- وقتی کودکی تصمیم گرفت یک غذای جدید را امتحان کند برایش کم بکشید و اجازه بدهید اگر خودش میل داشت دوباره درخواست کند.به این ترتیب فکر میکند کاملا بر خوردن خود کنترل دارد و خودش تصمیم گیرنده است و در ضمن شما هم نگران هدر رفتن غذا و دست خورده شدن آن نخواهید بود.

- بخاطر داشته باشید هر فردی ممکن است از طعم ،قیافه و بوی غذایی خوشش نیاید پس اصرار نکنید.اگر کودکتان از خوردن غذای خاصی امتناع میکند مدتی آن را درست نکنید.

- از کودک خود در آماده کردن غذا کمک بگیرید.این کمک میتواند از مرحله خرید مواد لازم تا تهیه غذا باشد.در خلال اینکار از خواص هر ماده غذایی در آن غذای خاص با او صحبت کنید و اینکه با خوردن آن چه موادی به بدن خواهد رسید.

- جدولی از مواد غذایی و نوع ترکیبات و ویتامینهای آن در آشپزخانه آویزان کنید و هر روز با خوردن آن مواد خاص به کودک بگویید ویتامینهایی که به بدنش رسیده کدام هستند تا او در جدول آنها را رنگ کند.برای تشویق بیشتر میتوانید به او بگویید اگر زودتر با خوردن همه مواد بتوانی رنگین کمان در طی هفته بسازی یک جایزه ویژه خواهی داشت.و سعی کنید جایزه ای بگیرید که او دوست داشته باشد.

- اگر باغچه یا فضایی برای کشاورزی دارید از کودک در کاشت بعضی سبزیجات کمک بگیرید و بعد از برداشت محصول از آنها بعنوان دسترنج او یاد کنید تا به خوردن آنها تشویق شود.

- از ایده های خنده دار کودکتان در تهیه غذا و مواد خوراکی کمک بگیرد مثلا بپرسید ماست را با چه میوه ای ترکیب کنیم خوشمزه تر شود؟هر چیزی که او پیشنهاد داد درست کنید و با هم بخورید و امتحان کنید.

- مدل خوبی برای کودک خود باشید.اگر دوست دارید که او خوراکی های مقوی و مغذی استفاده کند و همچنین غذاهای سالم را ترجیح دهد،سبد غذایی خانواده را از همان جنس پر کنید.

- از رنگها به نحو موثری بهره بگیرید.میوه ها و سبزیجات رنگین با تزیینات زیبا و اشکال جالب برای کودک مهییج خواهد بود.سعی کنید نظر کودکتان را در تزیین دخیل کنید.

همیشه این نکته را بخاطر داشته باشید که کودک شما انتخاب کننده آن گزینه هایی است که شما بعنوان والد برایش مهیا میکنید،پس در آماده کردن گزینه های بهتر و مناسبتر کوشش کرده و صبور باشید.

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 5 حرف باشد
نظر شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
  • هیچ نظری یافت نشد

برترین وبلاگ ها

malihejoon773
نام وبلاگ: malihejoon773
باران67
نام وبلاگ: باران67
✿ نیلوفرانه ✿
نام وبلاگ: ✿ نیلوفرانه ✿
kurosh1
نام وبلاگ: kurosh1

لینکهای ویژه