23 تیر 1403مربای چاقاله گردو

3.3796296296296 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 3.38 (54 رای)

 

یکی از اسرار طول عمر و شادابی مردمان آسیای میانه دوپینگ طبیعی ای به نام مربای گردوی تازه ( گردوی سبز نارس یا چاقاله گردو ) است. این گردوها را تنها یک ماه ( حدوداً از اواسط خرداد ماه تا اواسط تیر ماه) در سال میتوان جمع آوری کرد. تهیه مربای گردو کمی زمان بر است، ولی چشیدن طعم آن را از طرف گروه شیرینی پزی مامی سایت به شما عزیزان توصیه میکنیم.علاوه بر طعم بسیار خوشمزه آن، از فواید بیشمارش نیز نمیتوان چشم پوشی کرد.

 

 

 

مواد لازم:

  • چاقاله گردو /50 عدد
  • شکر / 1 کیلو گرم
  • آب / 2 لیوان
  • آب لیمو / نصف یک لیموی تازه
  • دانه میخک / 5 تا 6 عدد
  • مواد لازم برای تهیه آب آهک:
  • آهک / 500 گرم
  • آب / 10 لیتر

طرز تهیه آب آهک:

آهک زنده را داخل یک قابلمه بزرگ بریزید، آب را به آرامی اضافه کرده و هم بزنید. برای اینکه آهک ته نشین شود، این محلول را یک شب نگهدارید. سپس آب روی آن را به آرامی داخل ظرف دیگری خالی کنید، طوری که آهک ته نشین شده در ته ظرف باقی مانده و با آب آهک مخلوط نشود.  رسوب ته ظرف را دور بریزید و آب آن را نگهدارید.

طرز تهیه مربای گردو ( چاقاله گردو ) :

یک ظرف را پر از آب کرده و کنار دست خود قرار دهید، سپس یک لایه نازک از روی پوست گردو را با چاقو بگیرید و بلافاصله داخل ظرف آب بیاندازید. این گردوها باید به مدت 20 روز در آب بماند و هر روز آب آن را عوض کنید تا بو نگیرد.

بعد از 20 روز گردوها را داخل آب آهک آماده شده بریزید و به مدت 5 ساعت در آن نگهدارید، سپس از آب آهک خارج کرده و به خوبی بشوئید تا آب آهک کاملاً از روی آن پاک شود.

سپس پوست گردوها را به وسیله چاقو یا یک سوزن بزرگ لحاف دوزی سوراخ کنید.

داخل قابلمه آب پر کرده، روی حرارت قرار دهید و بعد از به جوش آمدن آب، گردوها را به مدت 5 دقیقه درون آب بپزید و سپس داخل صافی ریخته و با آب سرد فراوان شستشو دهید.  همین کار را 4 بار دیگر تکرار کنید. یعنی 5 دقیقه بجوشانید و سپس در صافی ریخته و با آب فراوان بشوئید.

 

برای آخرین بار گردوها را داخل آب جوش بریزید و تا وقتی که کمی نرم شود ( حدود 40 دقیقه ) بپزید.

یک کیلوگرم شکر را با 2 لیوان آب مخلوط کرده و روی حرارت قرار دهید تا به جوش آید، سپس گردوهای پخته شده را داخل شربت بریزید. میخک را نیز اضافه کنید. بعد از اینکه به قوام لازم رسید آب لیموی تازه را گرفته و به مربا اضافه کنید و پس از 3 تا 4 دقیقه جوشیدن از روی حرارت بردارید. بعد از سرد شدن داخل ظروف شیشه ای در دار بریزید.

مربای شما آماده است. نوش جان!

 

نکته ها:

  • برای داشتن چاقاله های گردوی مناسب مربا ،بهتر است به زمان چیدن آن بسیار دقت شود. معمولا گردوی مخصوص مربا را از اواسط خرداد ماه تا اواسط تیر جمع آوری میکنند. برای اینکه پی به تازگی و مناسب بودن گردو برای مربا ببرید. یک عدد خلال دندان را داخل گردو فرو کنید، اگر خلال دندان به راحتی و بدون فشار زیاد دست، داخل گردو رفت، به معنی آن است که مناسب تهیه مربا است.

  • میزان شکر را طبق ذائقه خود میتوانید کم یا زیاد کنید.

 

دستور اختصاصی مامی سایت

ارائه دهنده دستور و عکس: مریم محمدی

 

.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 5 حرف باشد
نظر شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بارگذاری نظرات قدیمی تر

برترین وبلاگ ها

malihejoon773
نام وبلاگ: malihejoon773
باران67
نام وبلاگ: باران67
✿ نیلوفرانه ✿
نام وبلاگ: ✿ نیلوفرانه ✿
kurosh1
نام وبلاگ: kurosh1

لینکهای ویژه