05 تیر 140318 گام تا آشپزخانه اي بهتر

0.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.50 (4 رای)

آشپزخانه قلب خانه است، اين جمله نشانگر آن است كه يكي از مهم ترين قسمت هاي خانه محسوب ميشود و بايد توجه زيادي به دكوراسيون و چيدمان آن داشت تا فضايي زيبا و كاربردي به وجود آيد. در اينجا به بيان 18 نكته مهم مي پردازيم كه شما را براي رسيدن به چنين آشپزخانه اي كمك مي كند.

 1. عناصر اضافي و غير ضروري را از فضاي آشپزخانه حذف كنيد، زيرا در آشپزخانه به اندازه كافي وسايل ضروري و مهم وجود دارد كه ديگر جايي براي وسايل غير ضروري نباشد. وسايل ضروري و لازم را نيز درست نزديك منطقه اي قرار دهيد كه مورد استفاده قرار مي گيرند.
 2. مسير عبور و مرور در آشپزخانه بايد به اندازه كافي پهنا داشته باشد. گذرگاه هاي موجود در آشپزخانه بايد به طور كلي حداقل 90 سانتيمتر عرض داشته باشند و اين عرض در منطقه پخت و پز بايد حداقل به حدود يك متر و نيم برسد تا كار در آشپزخانه راحت انجام شود.
 3. آشپزخانه را به دو قسمت عمومي براي استفاده و رفت و آمد تمام اعضاي خانواده و قسمتي كاربردي كه تنها  براي پخت و پز استفاده مي شود تقسيم كنيد و اجاق گاز را در قسمت دوم و يخچال را به عنوان مهم ترين وسيله در قسمت اول قرار دهيد.
 4. هنگام طراحي و تعيين جاي كابينت ها، نصب كابينت را در قسمت هاي كنج و گوشه آشپزخانه فراموش كنيد. زيرا بر خلاف تصور شما، نه تنها هيچ كمكي به افزايش گنجايش فضاهاي ذخيره سازي در آشپزخانه نمي كند، بلكه ممكن است هنگام باز شدن كابينت هاي كنار هم به طور همزمان دچار مشكل شويد.
 5. براي قرار گيري مايكروفر در دكوراسيون آشپزخانه ارتفاعي مناسب در نظر بگيريد، اگر در خانه كودكي وجود ندارد،‌ ارتفاع 90 سانتي متر از سطح زمين براي قرارگيري مايكروفر كافي است اما اگر فرزند كوچكي داريد، براي ايمني بيشتر جاي قرار گيري مايكروفر را در ارتفاع بالاتري تعبيه كنيد.
 6. براي انجام كارهاي روزمره در آشپزخانه از جمله تهيه غذا و سرو آن و... سطوحي به اندازه و وسعتي كافي در نظر بگيريد.
 7. زماني كه نحوه قرارگيري كابينت ها و كانتر را در آشپزخانه تعيين مي كنيد، در نظر داشته باشيد كه در طرفين اجاق گاز، سينك ظرفشوئي و يخچال بايد حدود 60 سانتي متر از اجاق گاز فاصله داشته باشد.
 8. براي كانترهاي آشپزخانه خود، از دو سطح ارتفاع مختلف استفاده كنيد، يك ارتفاع مناسب با قد شما و ارتفاع ديگر مناسب با قد فرزندتان كه دوست دارد در تهيه غذا به شما كمك كند.
 9. در صورت امكان از وسايل ضروري و پر استفاده  به صورت دوتايي استفاده كنيد. براي مثال با وجود يك يخچال بزرگ و اصلي از يك يخچال كوچك نيز در قسمت زير مايكروفر بهر مند شويد.
 10. بر ديوار طرفين اجاق گاز، تعدادي طبقه نصب كنيد تا بتوانيد قوطي هاي ادويه را روي آن به ترتيب و در دسترس بچينيد؛ هم چنين براي آويختن دستمال هاي دم دستي تعدادي حلقه آويز به شكل s  را نيز بر ديوار نصب كنيد.
 11. هنگام خريد چاقو براي آشپزخانه خود تيز باشيد! چاقو از جمله مهمترين و پركاربردترين ابزارها در آشپزخانه است، پس بايد مرغوبترين و تيزترين نوع آن را براي كار در آشپزخانه بخريد و دور از دسترس كودكان قرار دهيد.
 12. زباله هاي به وجود آمده در آشپزخانه را به تفكيك در كيسه زباله هاي مجزا قرار دهيد و حداقل به زباله خشك و تر تقسيم كنيد تا بازيافت آن ها ساده باشد.
 13. به فكر كودكان نيز باشيد، كودكان دوست دارند غذا و تنقلاتي را بخورند كه خودشان مي توانند به ظرف آنها دسترسي داشته باشند.
 14. هنگام سيم كشي برق در دكوراسيون آشپزخانه به تعداد كافي پريز برق در قسمت هاي مختلف ديوار آشپزخانه نصب كنيد تا زمان استفاده از وسايل برقي با مشكل نبود پريز مواجه نشويد.
 15. انتخاب هوشمندانه متريال ها در دكوراسيون و كاربرد اصولي از آنها مي تواند به ميزان زيادي در نظافت آشپزخانه به شما كمك كند و آن را براي شما آسان سازد. براي مثال استفاده از سطوح مات مي تواند به ميزان كمتري لكه و اثر انگشت را نسبت به سطوح براق نشان دهد پس، از ابتداي دكوراسيون آينده نگرانه تصميم بگيريد.
 16. از كسل شدن جلوه كابينت ها پيشگيري كنيد، براي اين كار مي توانيد براي تعدادي از كابينت ها از درهاي شيشه اي مات استفاده كنيد يا مابين برخي از آنها طبقاتي هم جنس با كابينت قرار دهيد تا جلوه يكدست و خسته كننده اي براي كابينت ها به وجود نيايد.
 17. در آشپزخانه هاي كوچك از رنگ هاي روشن و ملايم استفاده كنيد تا فضا باز و وسيع به نظر برسد. اگر براي انتخاب رنگ كابينت ها نگران هستيد، بهترين راه حل استفاده از رنگ هاي خنثي و ملايم است.
 18. تعيين و ايجاد يك نقطه كانوني در دكوراسيون آشپزخانه را نيز فراموش نكنيد، اين نقطه كانوني مي تواند به وسيله يك هود شكيل و زيبا با سينك و شير آب با شكوه يا كنتري با الگويي خاص و چشم نواز به وجود آيد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 5 حرف باشد
نظر شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

برترین وبلاگ ها

malihejoon773
نام وبلاگ: malihejoon773
باران67
نام وبلاگ: باران67
✿ نیلوفرانه ✿
نام وبلاگ: ✿ نیلوفرانه ✿
kurosh1
نام وبلاگ: kurosh1

لینکهای ویژه