29 تیر 1403۱۴ نکته کلیدی برای رنگ زدن موها

3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 3.00 (1 رای)

best at home hair colorخانم ها همیشه در مورد #رنگ زدن #موهایشان دچار ابهام هستند. در این مقاله نکات مفید و کاربردی در مورد رنگ زدن موها را به شما عزیزان معرفی می کنیم.

رنگ‌كردن مو تقریبا بین بیشتر خانم‌ها رواج دارد خانم‌ها به 2 دلیل موهای‌شان را رنگ می‌كنند یا می‌خواهند موهای سفیدشان را بپوشانند یا می‌خواهند در چهره‌شان تنوعی به‌وجود آورند.
بعضی از خانم‌ها موهای‌شان را در آرایشگاه رنگ می‌كنند، ولی خانم‌های بسیاری هستند كه ترجیح می‌دهند به‌دلیل هزینه یا كمبود وقت، موهای‌شان را در منزل رنگ كنند. اگر شما هم جزو این دسته اخیر هستید، احتمالا دانستن نكاتی برای رنگ كردن بهتر موها می‌تواند برای‌تان جالب باشد. رعایت این نكات باعث می‌شود، رنگ روی موها به آنچه می‌خواهید نزدیك شود و دوام بیشتری یابد.

 

ابتدا قیچی به دست شوید

یكی از مهم‌ ترین نكاتی كه باید رعایت كرد تا نتیجه بهتری از رنگ كردن موها به‌دست بیاید، این است كه اگر نوك موهای شما به هر دلیل دچار موخوره شده است باید قبل از رنگ كردن را كوتاه كنید. موی خشك و شكننده نمی‌تواند به‌خوبی رنگ را در خود نگه دارد و بعد از مدت كوتاهی رنگش از بین می‌رود و به‌اصطلاح موها بدرنگ می‌شود، بنابراین بهتر است قبل از رنگ كردن حتما سر موهای‌تان را كوتاه كنید تا قسمت‌های خشك و آسیب دیده‌ای در موی‌تان وجود نداشته باشد.

 
درجه بندی‌ها را بشناسید

سطح رنگ‌ها را از درجه یك تا 10 تقسیم‌بندی كرده‌اند. رنگ درجه 10 مو را روشن و درجه یك آن را تیره می‌كند، به‌طور كلی درجات رنگ مو را می‌توان به این صورت نشان داد: 1 - سیاه، 2 - قهوه‌ای خیلی تیره، 3 - قهوه‌ای تیره، 4 - قهوه‌ای، 5 - قهوه‌ای متوسط، 6 - قهوه‌ای روشن، 7 - بلوند تیره، 8 - بلوند متوسط،  9 - بلوند روشن، 10 - بلوند پلاتینی روشن. البته 11و 12 هم در بعضی كاتالوگ‌ها وجود دارد كه این رنگ‌ها در تركیب با این رنگ‌های اصلی برای روشن كنندگی فوق‌ا‌لعاده زیاد كاربرد دارد. شماره‌های بعد از ممیز نشانگر تركیب رنگ اصلی با رنگ‌های فرعی هستند. مثلا 1/2 و 1/1 و 1/3  .

 
خنثی كننده‌های رنگ موی خود را بشناسید

اگر شما چرخه رنگ را بشناسید، رنگ كردن برایتان آسان‌تر خواهد شد. ممكن است به‌نظرتان عجیب برسد كه موهای شما تركیبی از 3 رنگ است؛ قرمز،  زرد و آبی. اینها رنگ‌های اصلی هستند. رنگ‌های ثانویه،  نارنجی، سبز و بنفش هستند كه از تركیب رنگ‌های اصلی به‌دست آمده‌اند.
یكی از عناصر و عوامل مهم رنگ كردن مو، تعیین رنگدانه زیرین موی شماست. وقتی كه شما رنگی را انتخاب می‌كنید و روی موهای‌تان می‌گذارید، امكان دارد به خاطر رنگدانه زیرین در موی شما، همان رنگ دلخواه به‌دست نیاید. اگر شما نگاهی به چرخه در رنگ بیندازید یك رنگ مخالف برای هر رنگ وجود دارد؛ یعنی اگر موی شما نارنجی باشد رنگ سبز باعث می‌شود كه موی شما قهوه‌ای شود یا اگر موی شما یك تون (tone) زرد دارد، رنگ بنفش آن رنگ را از بین خواهد برد. پس باید خنثی كننده‌های رنگ موی خود را بشناسید.
رنگ زیرین + رنگ مصنوعی = رنگ نهایی

 
سفیدی ها را پوشش دهید

برخی از موهای سفید به‌ ویژه موهای ریز، كلفت و خاكستری رنگی كه در اطراف شقیقه‌ها می‌رویند، در برابر رنگ مو مقاوم هستند یا در مقایسه با سایر موهای سفید، به سرعت رنگ خود را از دست می‌دهند. اگر موهای شما خیلی زبر و مقاوم در برابر رنگ است، شاید لازم باشد كه قبل از رنگ‌كردن آن‌ها را نرم كنید، چون با نرم كردن، لایه‌های كوتیكول رنگ را بهتر جذب می‌كنند.
در موهایی كه 80 تا 100 درصد سفید شده‌اند، ابتدا اكسیدان با Vol 20 یا 30 را مستقیما روی موی سفید بگذارید و پس از 5 الی 7 دقیقه بشویید. بهتر است از جایی كه سفیدترین موها را دارد شروع كنید و پس از شستن، با حوله خوب خشك كنید سپس از رنگی كه یك درجه تیره‌تر از رنگ مورد‌نظرتان است، استفاده كنید. چون به‌دلیل نبودن رنگدانه در تار مو، رنگی كه می‌گذارید روشن‌تر به‌نظر می‌رسد. برای بالا رفتن قدرت جذب موی سفید توصیه می‌شود، مدت زمان گذاشتن رنگ را به حدود 45 دقیقه برسانید. یادتان باشد. این موها در مقایسه با سایر موهای سفید به سرعت رنگ خود را از دست می‌دهند.

 
به موهای خشک هم جان دهید

استفاده از رنگ مو، باعث خشكی و شكنندگی و ریزش موی سر خانم‌ها می‌شود. از آنجایی‌كه وضعیت طبیعی مو با استفاده از رنگ مو دچار تغییر می‌شود و مثلا از میزان رطوبت مو كاسته می‌شود، راه‌حل مناسب استفاده از اسیدهای چرب طبیعی است. یكی از بهترین و غنی‌ ترین گیاهان دارای اسید چرب كه می‌تواند رطوبت كافی را به موهای خشك باز‌گرداند، زعفران است. چند قطره روغن زعفران را در كف دست بریزید و به آرامی روی موهای خشك بمالید.
مطمئن باشید، مقدار چربی كه در موهای شما نفوذ می‌كند بسیار ناچیز خواهد بود، ولی تداوم این كار باعث بازگشت رطوبت از دست رفته به موهای شما خواهد شد. بهتر است از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده برای شست‌وشو استفاده كنید و پیش از ورود به استخر، موهای رنگ شده خود را با آب بدون كلر بشویید. موها را در زمان خیس‌بودن شانه نزنید و از شانه دندانه درشت استفاده كنید. تا جایی كه می‌شود از خشك كردن موها با سشوار خودداری كنید

best at home hair color
 

به شماره اکسیدان توجه کنید

قدرت اكسیدان كه به‌عنوان تسریع‌ كننده فعالیت شیمیایی در رنگ مو به‌ كار می‌رود با نتایج مورد نیاز و دلخواه شما و همچنین با تمایلات سازندگان رنگ‌ها تعیین می‌شود.
 اكسیدان Vol 10 رنگ را فقط به‌طور جزئی باز می‌كند، اكسیدان Vol 20 قدرت بازكنندگی و روشن‌كنندگی بالاتری دارد و اكسیدان Vol 30 قدرت روشن‌كنندگی بسیار بالا را با كمترین میزان رنگ دارد. از آنجایی‌ كه اكسیدان‌های با درجه بالا میزان بیشتری از سولفور موهای شما را پاك می‌كند، معمولا توصیه می‌شود از اكسیدان‌های با درجه كمتر از 30 استفاده كنید. آمونیاك هم همین خطر را دارد.
آمونیاك ماده‌ای است كه معمولا در رنگ موهای دائمی استفاده می‌شود و مانند تمام قلیاها تمایل به جداكردن كوتیكول دارد و به همین دلیل به رنگ اجازه می‌دهد تا به داخل مو نفوذ كند. اگر آمونیاك به‌كار رفته بیش‌ از‌ حد تند باشد، پیوندهای سولفور مو بیش از اندازه جدا شده و در نتیجه مو سفت می‌شود و قطر و وزنش را از دست می‌دهد.

 
مراقب لکه‌های رنگ باشید

بهتر است قبل از رنگ‌ كردن، اطراف گردن‌تان را با حوله‌ای بپوشانید، چون رنگ هم می‌تواند باعث التهاب پوست گردن شود و هم لباس شما را از بین ببرد. برای رنگ كردن حتما دستكش دست‌تان كنید. برای رنگ نگرفتن پوست اطراف صورت‌تان نیز از یك كرم چرب استفاده كنید یعنی اطراف گوش، گردن، پیشانی و... اگر هم پوست‌تان لك شد نگران نباشید، می‌توانید با الكل طبی رنگ را از بین ببرید.

 
آبکشی را جدی بگیرید

بعد از رنگ‌كردن موهای‌تان را با آب سرد یا آب ولرم آبكشی كنید؛ این روش تا حدی از ریزش موها جلوگیری می‌كند

 
رنگ‌كردن ابروها و مژه‌ها حساسیت‌زا است

رنگ مو مواد شیمیایی بسیاری دارد، كه وقتی ابروها یا مژه‌ها را رنگ كنید، هركدام از این مواد می‌توانند باعث حساسیت شدید شوند.

 
برای رنگ‌ گرفتن موی زبر چه کار کنیم؟

اگر موهای شما خیلی زبر و مقاوم در برابر رنگ است، شاید لازم باشد كه قبل از رنگ‌كردن آن‌ها را نرم كنید، چون با نرم كردن، لایه‌های كوتیكول رنگ را بهتر جذب می‌كنند

 
رنگ كردن موهای كثیف و گره‌خورده

بهتر است، قبل از استفاده از رنگ از چند هفته قبل از نرم‌ كننده استفاده كنید، چون موهای خشك رنگ را مدت كوتاه‌تری در خود نگه می‌دارد، حتما باید موهای‌تان برای رنگ كردن تمیز باشد، هنگام رنگ نیز اگر موها مرطوب باشد بهتر است.
 
وقتی نرم‌ کننده کار را خراب می‌کند

شما نباید از چند ساعت قبل از ‌رنگ كردن از نرم‌ كننده استفاده كنید، چند ساعت قبل از رنگ كردن فقط شامپو كنید. اگر می‌خواهید موهای‌تان خوب رنگ بگیرد باید هیچ‌چیزی مثل چربی یا كثیفی روی موها نباشد.

 
به رنگ‌های روی جعبه اعتماد نکنید

بهتر است برای انتخاب رنگ از آرایشگر خود راهنمایی بخواهید تا او به شما بگوید مناسب‌ترین رنگ برای شما چیست. رنگی كه شما انتخاب می‌كنید باید با رنگ پوست شما هماهنگ باشد.

 
بدون تست، موهای‌تان را رنگ نکنید

بعد از این‌كه مارك خاصی را انتخاب كردید،  قسمت كوچكی از رنگ را روی گردن یا كنار گوش بگذارید تا مطمئن شوید رنگ باعث قرمزی، حساسیت، تورم،  التهاب، آلرژی و... نمی‌شود. اگر احساس كردید، روی پوست‌تان احساس ناراحتی می‌كنید به سرعت رنگ را بشویید.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 5 حرف باشد
نظر شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
  • هیچ نظری یافت نشد

برترین وبلاگ ها

malihejoon773
نام وبلاگ: malihejoon773
باران67
نام وبلاگ: باران67
✿ نیلوفرانه ✿
نام وبلاگ: ✿ نیلوفرانه ✿
kurosh1
نام وبلاگ: kurosh1

لینکهای ویژه